توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

نمایون – نمایی متفاوت از توضیحات میراث درباره نحوه مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه
[ad_1]

مسجد شیخ لطف‌الله در میدان نقش جهان اصفهان واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین و با ارزش ترین گنبدهای تاریخی ایران و اصفهان میباشد. این مسجد کـه در دوران با شکوه صفویه بنا شده اسـت امروز با مرمت انجام شده دچار تغییر رنگ در بخشی کـه مرت شده میباشد کـه همین موضوع باعث انتقادهای بسیاری شده اسـت.
 
انتقادهای زیادی بـه تغییر رنگ قسمت های‌ مرمت شده با قسمت های‌ دیگر شده اسـت کـه دراین فیلم توضیحاتی درباره علت این موضوع خواهند گفت.

 
در روزهای گذشته نحوه مرمت و تفاوت رنگ قسمت مرمت شده با بقیه گنبد، انتقادات فراوانی را در پی داشته اسـت.
 
بـه گزارش تالاب چند روز گذشته، مطالب و عکسهایی در انتقاد از مرمت بخشی از گُنبد مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان از جمله تفاوت رنگ ان با سایر تَرک‌های‌ گنبد در شبکه‌های‌ اجتماعی منتشر شد.
 
ناصر طاهری روز چهارشنبه در گفتگو با تالاب افزود:
طرح مرمت شامل کُل این گنبد اسـت و باید منتظر ماند و صبر کرد تا همه ی ترک‌های‌ ان مرمت شود.
 
اگر میخواهید درباره این مشجد تاریخی و تاریخ آن بدانید روی لینک زیر کلیک نمایید:

حتما بخوانید: مسجد شیخ لطف‌الله

 
وی با بیان‌این کـه کاشی‌های‌ گنبد بـه‌عنوان لایه بیرونی در دسترس عوامل فرسایشی مختلف مانند سرما، گرما، باران، آلودگی هوا و یخبندان قرار دارد، تصریح کرد: پیش از این، مرمت گنبد مسجد امام بـه‌صورت موضعی انجام شد اما با توجه بـه شدت آسیب‌های‌ این بنا و رسیدن ان بـه شرایط خطر، تصمیم بـه اجرای طرح اصولی و مرمت کامل گنبد مسجد شیخ لطف‌الله از سال گذشته گرفته شد.
 

طاهری با اشاره بـه‌این کـه بخش‌هایی از گنبد مسجد شیخ لطف‌الله بر اثر گذشت زمان بـه‌صورت “پله پله” درآمده و بخشی از بندهای ان از بین رفته بود، افزود: دراین طرح مقرر شد کـه مرمت قسمت‌هایی کـه احتمال ریزش دارد، شروع شود، بـه‌همین دلیل در مرحله نخست ۲ ترک از ۱۶ ترک ان برای اینکار انتخاب شد.
 
وی با تاکید براینکه کار مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله با توجه بـه ارزش ان بـه‌عنوان میراث تاریخی، طبق ضوابط و بادقت بسیار انجام شد، گفت: بر این اساس برای انتخاب پیمانکاران بـه مسائلی از جمله تجربه و صلاحیت درجه یک انها توجه شد.
 
طاهری با بیان‌این کـه در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله همه ی کاشی‌ها عدد‌گذاری شده اسـت، افزود: طرح مرمت این گنبد هنوز بـه پایان نرسیده و اداره کل میراث فرهنگی اصفهان ان را بـه‌طور کامل تحویل نگرفته اسـت.
 

معاون حفظ و احیای بناهای اداره‌کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره بـه این کـه بند تَرک‌های‌ گنبد دراین طرح با استفاده از مصالح جدید نو شده اسـت، توضیح داد: تفاوت رنگی کـه در زمان حاضر پس از مرمت ۲ ترک مشاهده می شود مربوط بـه بندهای نوست در حالی کـه سایر ترک‌هایی کـه هنوز مرمت نشده، درسال‌های‌ طولانی تحت تاثیر عوامل محیطی قرار داشته اسـت.
 
وی تصریح کرد: باید منتظر ماند تا همه ی گنبد مرمت شود و بی شک، انها نیز پس از مدتی تحت‌تاثیر عوامل محیطی قرار میگیرد.
 
طاهری با اشاره بـه این کـه در گنبد مسجد شیخ لطف‌الله نسبت بـه مسجد امام، مداخله مرمتی کمتری صورت گرفته اسـت، تاکید کرد: در مرمت این گنبد تلاش شد تا قسمت‌های‌ اصیل و سالم ان؛ حفظ و بخش‌های‌ از بین رفته ان؛ مرمت یا بازسازی شود.
 
وی در باره انتقادهای مطرح شده در باره چگونگی مرمت گنبد این مسجد گفت:
این امر طبیعی اسـت کـه معماران و مرمت‌کاران نسبت بـه کار یک دیگر نقد داشته باشند.
 
وی همچنین توضیح داد کـه گنبد مسجد شیخ لطف‌الله دارای ۱۶ ترک اسـت کـه هر ۲ ترک دارای یک نقش کامل هستند و درواقع این گنبد، هشت ترک بزرگ دارد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، شهریور سال گذشته، از آغاز عملیات مرمت گنبد مسجد شیخ لطف‌الله واقع در مجموعه جهانی میدان امام این شهر خبر داد.

فریدون الله‌یاری، فرسودگی و آسیب‌دیدگی گنبد مسجد را از دلایل مهم آغاز عملیات مرمت ان خواند و افزود: اقدام‌های‌ مرمتی این گنبد شامل جمع‌آوری کاشی‌های‌ قدیمی، پاک‌سازی، مرمت کاشی‌ها و نصب مجدد کاشی‌های‌ قدیمی اسـت.
 
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با بیان این کـه ملات بین کاشی‌ها و جدار گنبد این مسجد در طول زمان رو بـه تخریب رفته و با ریزش کاشی‌ها همراه بوده اسـت، اعلام کرد: مرمت ان در دستور کار قرار دارد.
 
مسجد شیخ لطف‌الله یکی از چهار بنای تاریخی میدان امام«نقش جهان» اسـت کـه مُدورترین گنبد جهان را دارد و بـه‌عنوان یکی از زیباترین گنبدهای دنیا از ان یاد می شود.
 
این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان در دوران صفوی ساخته شد و شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم هجری اسـت.
 
امیدواریم مرمت اثار مهم باستانی بادقت بیشتری انجام شود تا از بروز آن گونه موارد خودداری شود.

[ad_2]
بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

سرگرمی
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون