لزوم توجه به تولید نان‌های رژیمی روگن – مواد غذایی – تغذیه

لزوم توجه به تولید نان‌های رژیمی روگن – مواد غذایی – تغذیه

نمایون – نمایی متفاوت از لزوم توجه به تولید نان‌های رژیمی روگن – مواد غذایی – تغذیه

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه
[ad_1]


سلامت نیوز: چندی پیش یکی از فامیل‌هایمان پس از چند سال سکونت در کشور آلمان به ایران برگشته بود که به دیدارش رفتیم. بسیار مایل بودم که درخصوص صنعت غذای آن کشور اطلاعاتی کسب کنم. بحثی در‌خصوص محصولات غذایی پرطرفدار در کشور آلمان پیش کشیدم که قرعه به نان روگن افتاد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،او درخصوص این نان می‌گفت علاقه آلمانی‌ها و سایر کشورهای دیگر به روگن به‌دلیل ارزش غذایی و رژیمی بودنش به‌قدری زیاد است که حتی بیشتر از نان گندم از آن استفاده می‌کنند. اما متاسفانه در ایران چاودار که غله مصرفی این نان است کمتر تولید شده و نان‌هایی که با نام روگن تهیه می‌شود، اصل نیست.
لازم است بدانید چاودار از خانواده غلات و مقاوم‌ترین گیاه به سرماست که در خاک‌های ضعیفی که گندم رشد نمی‌کند، قابلیت پرورش دارد. پروتئین چاودار کمتر از گندم ولی املاح معدنی آن به‌خصوص منیزیم و ویتامین‌هایگروه B به‌خصوص B1 و خواص آنتی‌اکسیدانی بیشتری دارد.
از چاودار اغلب در تولید غذاها و نان‌های رژیمی روگن استفاده می‌شود و چون نان روگن رنگ تیره، بافت خشن و خشک و طعم تلخی دارد با ذائقه ایرانی‌ها سازگار نبوده و کمتر تولید می‌شود و در صورت تهیه با 35-30 درصد آرد گندم مخلوط می‌شود تا مشتری‌پسند شود.از ویژگی‌های متمایز چاودار رژیمی بودن آن است.
این غله به دلیل دارا بودن ترکیبی کربوهیدراتی به نام پنتوزان می‌تواند تا پنج برابر حجم خود آب جذب کند و با پر کردن معده، سبب سیری کاذب و کنترل اشتها و وزن شود. همچنین فیبر نامحلول چاودار می‌تواند با سهولت در روند خروج مواد زاید روده به کاهش اسیدهای صفراوی و کلسترول خون کمک کرده و سلول‌ها را نسبت به انسولین حساس و قند خون را تنظیم کند.
این ویژگی‌های خاص چاودار و کالری بسیار پایین آن می‌تواند برای مبتلایان به دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و دچار افزایش چربی خون حائز اهمیت باشد. چاودار هضم سختی دارد و باید به‌خوبی پخته شود و می‌توان آن را در قالب بیسکوئیت و کراکرها و غلات صبحانه رژیمی نیز استفاده کرد اما به‌دلیل هضم پایین تزئین سطح نان‌ها با این غله توصیه نمی‌شود.
از ویژگی‌های نان‌های چاودار این است که با جوش‌شیرین و حتی مخمر قابلیت تخمیر نداشته و فقط با خمیر ترش که عطر و طعم دلپذیری به محصول می‌دهد، تهیه می‌شود. نگهداری این نان مشابه نان گندم است و در دمای یخچال به سرعت بیات می‌شود. برای کوتاه مدت می‌توانید آن را در محیط خشک و خنک به دور از رطوبت و در درازمدت در فریزر نگهداری کنید.
خوب است بدانید قارچ مستعد رشد و نمو بر روی دانه‌ها یا فرآورده‌های حاصل از چاودار ارگوت نام دارد که زمینه را برای بروز بیماری ارگوتیسم که نوعی حساسیت با علائم مختلف است، فراهم می‌کند. چاودار به‌دلیل دارا بودن ترکیبات و مشتقات گلوتن مشابه گندم برای مبتلایان به سلیاک منع مصرف دارد.امید است با افزایش اطلاعات درخصوص چاودار و افزایش سطح زیر کشت آن بتوانیم ما نیز همچون سایر کشورها از خواص درمانی و مواد مغذی این نان بهرمند شویم.

[ad_2]
بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

علمی و دانستنی
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 4 =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون