۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان

۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان

نمایون – نمایی متفاوت از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان گفت: شبکه آبرسانی به زمین‌های کشاورزی سیستان یکی از طرح‌های مهم و بی‌نظیر کشور است.
او  ادامه داد: طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان طرحی بزرگ و ملی است که همواره مورد تاکید رهبرمعظم انقلاب و دولت تدبیر و امید بوده و باید به بهترین شکل ممکن به بهره‌برداری برسد.
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه امیدوار هستیم این طرح تا پایان سالجاری به اتمام برسد گفت: شرایط نصب شیرفلکه آغاز شده و هم‌اینک ۱۶ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان قابل کشت است.
اوتصریح کرد: تا پایان آذر، ۳۷ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی سیستان آب دریافت خواهند کرد.
موهبتی با بیان اینکه هم‌اینک شرایط آبی در چاه نیمه‌ها مطلوب است افزود: با توجه به لایروبی انهار و اتمام این طرح تا پایان آذر، آبرسانی در انهار دی انجام خواهد شد.
او بیان کرد: کار‌های فنی این طرح هم‌اینک در دست اقدام است و تا پایان این ماه کارفرمایان مهلت دارند مسیر زمین‌های کشاورزی را به حالت قبل برگردانده تا آماده کشت شود.
استاندار سیستان و بلوچستان در حوزه نظام بهره‌برداری گفت: نظام بهره‌برداری طرح ۶۴ هزار هکتاری تهیه و توجیه کشاورزان و مجموعه اقدات گروه‌های هم آب و سر آب‌ها تعیین و مدیریت خواهد شد.
وی در حوزه الگوی کشت اظهار داشت: الگوی کشت مناسب در منطقه سیستان در نظر گرفته شده که در یک بازه ۲ ساله و با توجه به شرایط شبکه و منافع حداکثری و ارزش افزوده انجام خواهد شد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: خدمات دولت در منطقه سیستان بی‌نظیر است، اما با آرمان‌های نظام و شان مردم فاصله بسیاری دارد که باید برطرف شود.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز در این نشست اظهار داشت: طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان یکی از طرح‌های مهم دولت در خصوص بهره‌مندی مناسب کشاورزی مردم این منطقه است.
عباس کشاورز بیان کرد: در این طرح مشکلات و نارسایی‌هایی وجود دارد، اما به هیچ عنوان نباید اصل طرح زیر سوال برود.
وی بیان کرد: با توجه به وضعیت آبی موجود و با قواعد مشخص آب را در اختیار کشاورزان قرار دهیم.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: طرح باید امسال تکمیل و به هر اندازه که می‌توانیم آب در اختیار کشاورز قرار دهیم.
وی با بیان اینکه طرح دارای مشاور و تثبیت شده است گفت: هرکجا در طرح ابهام و مشکلی وجود دارد باید از مشاوران این طرح برای برطرف کردن آن ابهام توزیع خواسته شود.
نماینده مردم شهرستان‌های زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هدف و انتظار این است که یک اتفاق مهم و تاریخی در بحث آبیاری نوین در منطقه سیستان انجام شود.
حبیب الله دهمرده بیان کرد: بخشی از مردم در حوزه اجرا و لوله گذاری طرح ۴۶ هزار هکتاری دچار مشکلاتی هستند که باید این مشکلات بر طرف و توضیحات لازم به مردم ارائه شود.
وی اظهار داشت: مردم این منطقه انتظاراتی، چون رهاسازی آب، لایروبی انهار و بیان زمان دقیق اتمام طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان و نحوه بهره‌برداری از آن هستند که نیاز است تبیین شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان در این نشست گفت: اعتبار طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان از محل صندوق توسعه ملی تامین شده و از جمله طرح‌های مهم دولت به حساب می‌آید.
مهرداد عرب گفت: این طرح در سال ۹۴ در هفت ناحیه اجرایی و هم‌اینک در ۱۶ ناحیه و در پنج شهرستان حوزه سیستان اجرا شده است.
او ادامه داد: طرح به صورت سه ساله برنامه ریزی شده بود که برخی مشکلات مالی موجب طولانی‌تر شدن این طرح شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: در قالب این طرح عنوان شد که ۴۰۰ میلیون متر مکعب حق آبه کشاورزی برای ۴۶ هزار هکتار دشت سیستان منتقل شود.
وی بیان کرد: ۱۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در دشت سیستان وجود دارد که این طرح ۴۶ هزار هکتار را آبرسانی خواهد کرد.
عرب اظهار داشت: نشست‌های کارشناسی بسیاری در خصوص نحوه اجرا، میزان بهره‌برداری، الگوی کشت و موارد دیگر در سطح کشور، استان و منطقه سیستان برگزار شده است.
انهای پیام/گ
پیشرفت فیزیکی دشت سیستان


بیشتر بخوانید:

خودارضایی/هراز/چمپیونز/نوستالژی/فشار خون/پرسپولیس/سرمایه/تصاویر/HPV /انصاری/هر/گرین/سرطان/دنیزلی/واژن/سردرد/سکوت/آل‌جلال/نغمه/رازیانه/بازیکنان/نمی‌/اجرا/سرنوشت/استقلال/صبحانه/لیگ/ایران/زیست/کریمی/با/سلامت/8/قدیمی/کدام/تغذیه/ممنوعیت/تبعات/

اخبار
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون