هشدار؛ در طراحی سایت به این موارد دقت کنید! + معرفی راهکاری برای افزایش سرعت سایت

هشدار؛ در طراحی سایت به این موارد دقت کنید! + معرفی راهکاری برای افزایش سرعت سایت

نمایون – نمایی متفاوت از هشدار؛ در طراحی سایت به این موارد دقت کنید! + معرفی راهکاری برای افزایش سرعت سایت

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، طراحی یک سایت جذاب و دیدنی که کاربران را مجذوب خود کند نیازمند رعایت اصول و قواعدی است که بسیاری از طراحان سایت به آن توجه نمی‌کنند و از این رو برخی از سایت ها با عدم بازدید و شکست روبرو می شوند. اما این اصول چه ویژگی هایی دارند که به راحتی می توانند به یک سایت ضربه بزنند و یا آن را بالا بکشند؟! درست پس از خرید هاست و دامنه مورد نظر برای راه اندازی یک سایت و نصب سیستم مدیریت محتوا مورد نیاز، گام بعدی که پیش روی شماست طراحی قالب برای سایت مورد نظر است.
همانطور که می دانید، زمانی که کاربری وارد سایت شما می‌شود طراحی سایت شما اولین چیزی است که توجه او را جلب می‌کند. یک طراحی سایت زیبا می‌تواند به کاربر احساس آرامش و راحتی بدهد و او را مدت‌ها در سایت شما نگه دارد، اما در مقابل یک طراحی سایت بی نظم نیز در همان نگاه اول باعث انصراف کاربر از پیمایش سایت شما و خروج او از سایت می‌شود و شما باید به عنوان یک طراح سایت کاری کنید که بازدید کننده در نگاه اول به کاربر همیشگی سایت شما تبدیل شود، اما چطور؟!
نکاتی مهم در طراحی سایت
۱- رنگ بندی
در زمان طراحی سایت به رنگی که انتخاب می کنید، دقت کنید، اینکه؛ سایتی که در حال طراحی قالب آن هستید چه موضوعی دارد؟ سایت‌هایی که علمی و تحقیقاتی هستند و بیشتر محتوی و مقالات در آن‌ها مهم است باید رنگ بندی ساده داشته باشند. مانند متن سیاه با پس زمینه سفید، زیرا کاربر مدت زیادی در این سایت‌ها برای خواندن مقالات وقت صرف می‌کند که رنگ بندی ساده از خستگی چشم کاربر جلوگیری می‌کند. اما در طراحی سایت‌های فروشگاهی و خدماتی بهتر است از رنگ‌های شاد و تند استفاده شود. خصوصا برای دکمه‌ها و نوشته‌های خاص تا توجه مشتری برای کلیک کردن یا ثبت نام بیشتر جلب شود.
استفاده از رنگ‌های تند فقط باید در بخش‌هایی از سایت باشد که قصد دارید توجه کاربر جلب شود و اگر در همه جای سایت از رنگ‌های تند و با کنتراست بالا استفاده کنید باعث خستگی کاربر و نارضایتی او از طراحی سایت شما خواهد بود.
۲- سایز و نوع فونت
 استفاده از فونت خوانا با اندازه مناسب یکی دیگر از نکات مهم در طراحی سایت است. زمانی که کاربری وارد صفحات سایت شما می‌شود باید بتواند به راحتی مطالب شما را بخواند و نیازی به زوم کردن نداشته باشد و همچنین برای طراحی سایت خود فونتی انتخاب کنید که با تمامی مرورگر‌ها سازگاری کامل داشته باشد و به صورت درست نمایش داده شود. به این نکته توجه کنید که، اگر مطالب سایت شما بیش از اندازه ریز یا درشت باشد نتیجه آن نارضایتی کاربر و ترک سایت شما خواهد شد.
۳- منو‌ها و مسیریابی
منو‌ها و مسیریابی آسان در سایت از دیگر نکات مهم در طراحی سایت است که باید مدنظر قرار گیرد. متاسفانه در بسیاری از طراحی سایت‌های ایرانی وقتی کاربر میخواهد به بخش مورد نظر برود دچار سردرگمی می‌شود. برای مثال یک سایت شرکتی که صفحه مخصوص استخدام دارد، اما در منو‌های سایت بخشی به نام استخدام وجود ندارد و کاربر بعد از مراجعه به سایت باید تمامی صفحات سایت را به دنبال بخش مورد نظر بگردد و یا بی نتیجه سایت را ترک کند!
شما باید کوتاه‌ترین مسیر را برای دسترسی کاربر به مطالبتان هنگام طراحی سایت در نظر بگیرید. اگر حجم مطالب زیاد است می‌توانید از ۲ یا چند منو مختلف استفاده کنید و بخش بندی مطالب سایت را گسترش دهید تا کاربران در کوتاه‌ترین زمان ممکن به خواسته خود برسند. همچنین می‌توانید در ستون‌های کناری سایت از بخش بندی‌های مختلف استفاده کنید و قسمت‌های پر کاربرد سایت خود را در آن قرار دهید. یک راه دیگر برای بهبود مسیریابی سایت قرار دادن نقشه سایت هنگام طراحی سایت است. با استفاده از نقشه سایت بازدیدکنندگان با مراجعه به بخش نقشه سایت می‌توانند خیلی راحت صفحه مورد نظر خود را پیدا کنند و وارد آن بشوند.

۴- تصاویر
هیچ کاربری از دیدن یک سایت خشک و بی روح لذت نخواهد برد. برای بخش‌های مختلف سایت از تصاویر مرتبط و با کیفیت استفاده کنید. این در طراحی سایت بسیار مهم است، چون استفاده از تصاویر هم قوانین خاص خودش را داراست. تصاویر برای استفاده به هنگام طراحی سایت باید خوب و با حجم کم انتخاب شوند تا باعث کاهش سرعت سایت شما نشود. توجه کنید که سرعت سایت یک فاکتور مهم در سئو و بهینه سازی سایت شما است که باید از ابتدای کار طراحی سایت همه جوانب را در نظر بگیرید.
سایز تصاویر هم باید متناسب با مطلب شما انتخاب شود. برای یک مقاله یک تصویر با اندازه متوسط (۶۰۰ X۴۰۰) کافی است و برای منو‌ها و لوگوی سایت از تصاویر با سایز کوچک هنگام طراحی سایت استفاده کنید. استفاده از تصاویر بیش از حد بزرگ در مطالب باعث سنگین شدن صفحات سایت و در نتیجه کاهش سرعت بارگذاری سایت می‌شود. سعی کنید اگر مقالات طولانی مینویسید حتما از یک یا چند تصویر مرتبط در طراحی سایت خود استفاده کنید، چون تصاویر هم باعث تنوع و رفع خستگی خواننده می‌شود و هم درک مطلب را برای او راحت‌تر می‌کند.
یک تصویر مناسب و مرتبط گاهی بیش از چندین خط توضیح و متن به کاربر در درک مطلب کمک می‌کند و به کار بردن تصویر مناسب با موضوع از دیگر نکات مهم در طراحی سایت است.
۵ – فرم تماس
داشتن فرم تماس ساده برای برقراری ارتباط کاربر با شما از دیگر نکات مهم در طراحی سایت محسوب می‌شود. یک بخش فراموش شده در طراحی سایت وجود بخش تماس با ما و اطلاعات تماس است. تصور کنید که کاربر وارد سایت شما شده و به کالا یا خدمات شما علاقه‌مند است و نیاز دارد برای کسب اطلاعات بیشتر با شما از طریق ایمیل یا تلفن در تماس باشد. تهیه فرم تماس برای ایجاد اعتماد بین مشتری و شما از دیگر نکات مهم در طراحی سایت است.
۶ – سرعت سایت
یک بخش بسیار مهم هم در طراحی سایت و هم در بخش سئو و بهینه سازی سایت مربوط به سرعت سایت شما می‌شود. بخش پایه و اساسی مربوط به سرعت سایت انتخاب یک هاست مناسب و بعد از آن استفاده از شبکه‌های توزیع محتوی یا CDN است. بعد از این مراحل سایر مسائل مرتبط با سایت شما مربوط به نوع طراحی سایت و برنامه نویسی آن است که شما حتما باید رعایت کنید که در غیر این صورت هر چقدر مطالب مفید و کاربردی ارائه کنید، اما سایت کندی داشته باشید رتبه خوبی در نتایج جست‌و‌جو نخواهید داشت. سرعت سایت جز نکات مهم در طراحی سایت است که همیشه باید تحت نظر قرار گرفته شود.
افزایش سرعت سایت چطور محقق می‌شود؟!
رعایت نکات زیر به هنگام طراحی سایت به شما در افزایش سرعت سایت کمک خواهد کرد:

استفاده حداقل از Java و CSS به هنگام طراحی سایت:

اگر نیاز دارید در سایت خود از کد‌های جاوا به هنگام طراحی سایت استفاده کنید سعی کنید این کد‌ها را به انتهای صفحات سایت منتقل کنید تا در هنگام لود شدن سایت باعث سنگین شدن سایت نشود. همچنین در نوشتن CSS‌ها به هنگام طراحی سایت سعی کنید تمامی متغیر‌ها را در یک یا دو فایل قرار دهید و از ساختن چندین فایل CSS برای بخش‌های مختلف سایت پرهیز کنید، چون باعث کندی بیش از حد سایت خواهد شد.


استفاده استاندارد از مولتی مدیا به هنگام طراحی سایت:

طبیعی است که در تمامی طراحی سایت‌ها از تصاویر و حتی فیلم برای روشن‌تر کردن موضوع و انتقال بهتر مطلب به کاربر استفاده می‌شود. اما این استفاده باید در حد استاندارد باشد. اگر از فیلم در مقالات خود استفاده می‌کنند سعی کنید حجم مناسبی داشته باشد تا سریعتر لود شود و همچنین تصاویر سایت را تا جایی که می‌توانید کم حجم کنید. سعی کنید مولتی مدیای استفاده شده به هنگام طراحی سایت را بر روی هاست خودتان قرار دهید و به منابع خارجی لینک ندهید.
به عنوان مثال شما در مقاله خود تصویری قرار داده اید، اما آن تصویر روی هاست دیگری قرار دارد و شما فقط آن را در سایت خود لینک کرده اید. پس هر بار کاربری بخواهد آن مقاله را مطالعه کند باید فایل تصویر از سایت دیگری بارگذاری شود که اگر آن سایت خارج از دسترس باشد مرورگر زمان زیادی برای لود کردن تصویر وقت صرف می‌کند که نتیجه آن کاهش چشمگیر سرعت سایت شماست. به همین دلیل سعی کنید همیشه تمامی مطالب و فایل‌های سایت را به هنگام طراحی سایت بر روی هاست خودتان میزبانی کنید.
۷ – واکنش گرا
روز به روز بر تعداد کاربرانی که از طریق تلفن هوشمند وب گردی میکنند افزوده می‌شود و از این رو طراحی سایتی موفق است که بر روی تمامی دستگاه‌ها قابل نمایش باشد. حال این دستگاه یک تلفن همراه باشد یا تبلت و حتی یک تلویزیون هوشمند. طراحی سایت شما باید واکنش گرا بوده که خودش را با هر سایز صفحه نمایش هماهنگ کند.
منو‌ها و تصاویر سایت هم باید در دستگاه‌های مختلف بدون مشکل قابل نمایش باشد و کاربر برای پیمایش سایت شما نیازی به اسکرول کردن در جهت‌های مختلف نداشته باشد. اندازه فونت هم باید در تلفن‌های همراه درشت‌تر باشد که قابلیت خوانا بودن را از دست ندهد. این نکات باید در همان مراحل طراحی سایت در نظر گرفته شده و اجرا شوند.

معرفی نکات مضر در طراحی سایت
فهرستی کوچک از چیز‌هایی است که برای اکثر افرادی که در حال گشت و گذار در اینترنت هستند رنجش آور و خسته کننده است؛ بنابراین اگر در حال طراحی وب سایت هستید و یا می‌خواهید وب سایت خود را بهینه سازی کنید حتماً به این نکات توجه نموده و سعی کنید آن‌ها را رفع کنید:

  گرافیک‌های با حجم خیلی زیاد.
  گرافیک‌های با حجم فوق العاده کم.
  تعداد زیادی انیمشن.
 استفاده از کد‌های جاوا اسکریپت بی مورد.
  نشانه‌ها و لینک‌هایی در سایت که به آنچه وجود نداردو در حال ساخت است اشاره می‌کند.
 انتخاب رنگ نامناسب.
اشکالات املایی و دستوری.
متن‌های خیلی کوتاه.
متن‌های خیلی بلند.
صدا‌هایی که به طور اتوماتیک اجرا می‌شوند.
لینک‌های شکسته (لینک‌هایی که به هیچ صفحه عکس یا فایلی ختم نمی‌شوند).
فضا‌های خالی خیلی زیاد بین قسمت‌های مختلف.
فضا‌های خالی خیلی کوچک بین قسمت‌های مختلف.
استفاده از اختصارات بی مورد در جمله مثلأ U برای You در قسمت‌های مختلف سایت.
فریم‌هایی که به طور افقی یک تکه از صفحه را اشغال می‌کنند.
یک صفحه طولانی بدون پاراگراف‌های لازم.
تعداد زیادی Banner‌های تبلیغاتی.
سرعت پایین Server یا صفحه طولانی و حجیم.

انتهای پیام/


بیشتر بخوانید:

فوتبال/نزدیکان/بیوگرافی/دندان/مسلح/ایران/نوجوان/فغانی/نا/کولاکوویچ/قیمت/متاهل/سید جلال/ماساژ/تا/بدن/مسعود/خانه/اینترنت/حرص/پرسپولیس/ثروتمندان/مجید/ورزش/اینترنت/کالری‌/16/سکته‌/آشتیانی/یاد/ابوبکر/رابطه/ما/مزایا/خلاص/کودک/امیدوارم/چند/من/

اخبار
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون