اجرای موفقیت آمیز طرح تکثیر میمون آزمایشگاهی در موسسه رازی

اجرای موفقیت آمیز طرح تکثیر میمون آزمایشگاهی در موسسه رازی

نمایون – نمایی متفاوت از اجرای موفقیت آمیز طرح تکثیر میمون آزمایشگاهی در موسسه رازی

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه


میمون
دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی، سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی در خصوص موفقیت موسسه رازی در طرح تکثیر و پرورش میمون برای نخستین بار در کشور، با اشاره به کاربرد این حیوانات در تولید واکسن فلج اطفال گفت: موسسه رازی تولید کننده این واکسن استراتژیک در کشور است و برابر الزامات سازمان جهانی بهداشت، آزمایشات نهایی این واکسن باید بر روی میمون اجرا شود.
وی افزود: مطابق این الزامات، دو گونه میمون آفریقایی و آسیایی برای انجام آزمایشات نهایی این واکسن در نظر گرفته شده که موسسه رازی از همان ابتدا یعنی از سال ۱۳۵۰ که ساخت واکسن فلج اطفال را آغاز کرد تا کنون، به علت برخی بیماری‌های شایع در میمون‌های آسیایی، این آزمایش را بر روی میمون آفریقایی انجام می‌دهد و باکیفیت‌ترین واکسن فلج اطفال دنیا را تولید می‌کند.
دکتر فلاح مهرآبادی، در ادامه با بیان اینکه از حدود ۱۵ سال پیش به علت افزایش سخت گیری ها، مشکلاتی در واردات میمون پیش آمد تا آنجا که در سال‌های ۸۴ و ۸۵ نزدیک بود تولید واکسن فلج اطفال تحت تاثیر این موضوع متوقف شود، یادآور شد: باید توجه داشته باشیم تکثیر و پرورش حیوانات غیراهلی مانند میمون هم از نظر فیزیولوژی و هم به لحاظ امکانات و شرایط نگهداری هزینه بر و دشوار است با این حال با توجه به معضلات پیش آمده و فشار تحریم‌ها که شرایط واردات میمون را برای ما سخت و سخت‌تر کرد، در دو نوبت طرح تکثیر میمون از سوی بخش پاتولوژی و اپیدمیولوژی دام موسسه مطرح شد که در سال ۱۳۹۴ این طرح در کمیته علمی- فنی موسسه رازی به تصویب رسید.
سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی، ادامه داد: پس از تصویب این طرح، کار ساخت قفس‌های نگهداری میمون‌ها که در این خصوص نیز مطالعات کاملی به لحاظ ابعاد، شکل و مناسب بودن قفس‌ها در بخش پاتوبیولوژی و اپیدمیولوژی انجام شده بود، آغاز و خرداد ۹۵ قفس‌های مورد نظر از بخش فنی مهندسی موسسه رازی تحویل گرفته شد.
دکتر فلاح مهرآبادی، قدم بعدی را تشکیل دو کلونی میمون مولد شامل میمون‌های وارداتی باقی مانده از سال‌های ۸۹ و ۹۴ نام برد و افزود: برای نگهداری میمون‌ها تمام شرایط فیزیکی به لحاظ نور، قفس مناسب، غذا، درمان‌های کمکی- تغذیه‌ای و سایر ملاحظات فراهم شد تا میمون‌ها به صورت طبیعی شروع به تکثیر کنند و خوشبختانه نتیجه نیز بسیار موفقیت آمیز بود.
به گفته وی، از ۳۰ زایمان انجام شده طی این مدت، ۱۶ بچه میمون تکثیر شدکه بزرگترین میمون متولد شده حدود سه ساله است و به زودی به عنوان نسل دوم میمون‌ها در تکثیر میمون‌های بعدی استفاده می‌شود.

اجرای موفقیت آمیز طرح تکثیر میمون آزمایشگاهی در موسسه رازی
سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی، یادآور شد: این کار برای نخستین بار در کشور و فراتر از خاورمیانه انجام شده و با کمی سرمایه گذاری و افزودن حدود ۶۰ میمون مولد، به راحتی قادر خواهیم بود در یک بازه زمانی حداکثر سه ساله، حیوانات مورد نیاز برای تولید یک بالک واکسن فلج اطفال را در موسسه رازی تکثیر و پرورش دهیم و از تنگنا‌های ناشی از تحریم عبور کنیم.
دکتر فلاح مهرآبادی با اشاره به موفقیت ارزشمند موسسه رازی در دستیابی به دانش فنی تکثیر میمون گفت: این حیوان به علت نزدیکی و شباهت بسیار زیاد به انسان، مدل بی نظیری برای تحقیقات پزشکی در زمینه‌های مختلف مانند بیماری‌های قلبی و عروقی، تحقیقات غدد درون ریز، تحقیقات بیماری‌های انگلی پوستی و تحقیقات بیماری‌های ویروسی و باکتریایی روی دستگاه عصبی شمرده شده و در دانشکده‌های پزشکی و مراکز تحقیقاتی مانند مراکز تحقیقات ضایعات نخاعی کاربرد فراوانی دارند؛ گرچه هدف و اولویت نخست ما، تامین نیاز موسسه رازی به این حیوان است.
وی اضافه کرد: در دنیا مراکز معدود تکثیر و پرورش میمون وجود دارد و این موفقیتی بزرگ و گامی رو به جلو برای کشورمان است که با همت عالی، درک شرایط موجود و توجه به محدودیت‌های واردات، در موسسه رازی رقم خورده است.


بیشتر بخوانید:

فوتبال/نزدیکان/بیوگرافی/دندان/مسلح/ایران/نوجوان/فغانی/نا/کولاکوویچ/قیمت/متاهل/سید جلال/ماساژ/تا/بدن/مسعود/خانه/اینترنت/حرص/پرسپولیس/ثروتمندان/مجید/ورزش/اینترنت/کالری‌/16/سکته‌/آشتیانی/یاد/ابوبکر/رابطه/ما/مزایا/خلاص/کودک/امیدوارم/چند/من/

اخبار
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 15 =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون