نمایون @ از حاشیه سازی برای سفر ظریف به سازمان ملل تا عزیمت به نیکاراگوئه

نمایون از حاشیه سازی برای سفر ظریف به سازمان ملل تا عزیمت به نیکاراگوئه

نمایون – نمایی متفاوت از از حاشیه سازی برای سفر ظریف به سازمان ملل تا عزیمت به نیکاراگوئه

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازهبه گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، مهمترین رایزنی های محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین ماه از فصل تابستان ۱۳۹۸ مربوط به مقامات کشورهایی شد که در حاشیه نشست سازمان ملل با آنها رایزنی کرده بود.
با مرور سفرهای بهاره او متوجه می شویم که نگاه وزیرخارجه در سه ماه اول سال بیشتر معطوف به خاور دور و غرب آسیا بود؛ اما در تیرماه فرمان دستگاه دیپلماسی به سمت کشورهای قاره آمریکا چرخید.
حاشیه سازی های ترامپ برای سفر ظریف به سازمان ملل
در تیرماه سال گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حالی به ایالات متحده سفر کرد که وزیر خزانه‌داری آمریکا از تصمیم دولت ترامپ برای تحریم او خبر داده بود؛ همین موضوع این سفر را با حواشی زیادی مواجه کرد؛ چراکه اخبارمنتشر شده از آن حکایت داشت که برای وزیر خارجه ایران ویزا صادر نشده و احتمال لغو این سفر وجود دارد؛ اما در نهایت رویترز طی خبری اعلام کرد که این ویزا با موافقت مایک پمپئو صادر شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش از عزیمت به نیویورک در جمع خبرنگاران هدف از این سفر را شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل دانست.
این سفر حواشی مهم دیگری هم داشت که یکی از آنها را می توان گفت‌وگوی رند پال سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با محمدجواد ظریف دانست؛ مطابق اطلاعات  پایگاه خبری المانیتور  «محمدجواد ظریف» با «رند پال» سناتور جمهوری‌خواه از ایالت کنتاکی دیدار کردند که در آن دو طرف در مورد ایجاد محدودیت آمریکا برای کارکنان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد، تنش در منطقه، توقیف غیر قانونی کشتی حامل نفت ایران توسط انگلیسی‌ها همچنین کاهش تعهدات برجامی ایران، مسائل منطقه‌ای از جمله آخرین تحولات در سوریه، یمن و افغانستان گفت وگو کردند.
دو هفته پس از این دیدار نشریه نیویورکر در گزارشی ادعا کرد که رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به کاخ سفید دعوت شده بود اما ظریف این دعوت را رد کرده و پس از آن رسما در لیست تحریمی قرار گرفت.
سفر به سرزمین هوگو چاوز
ظریف پس از نیویورک راهی کاراکاس شد تا در نشست وزرای دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد حضور پیدا کند؛ وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به کاراکاس در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خوشحالی از سفر به ونزوئلا و شرکت در اجلاس عدم تعهد، اظهار کرد که برای ما مقاومت مردم  ونزوئلا در برابر فشار‌های مداخله جویانه آمریکا اهمیت دارد چراکه  برای آینده منطقه و دنیا هم این موضوع از اهمیت برخوردار است.
به گفته ظریف، مردم ونزوئلا بدون مداخله ایالات متحده آمریکا، بلد هستند چگونه با هم زندگی کنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: هر جا که آمریکا پا می‌گذارد در آنجا ناامنی و بی ثباتی ایجاد می‌کند، امروز در خلیج فارس، خاورمیانه و همچنین در منطقه آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین، ایالات متحده با حضورش ناامنی ایجاد می‌کند.
او در این سفر در نشست وزرای دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد که با عنوان «ترویج و تثبیت صلح از طریق احترام به حقوق بین‌الملل» برگزار شد، گفت که مردم ونزوئلا همانند هر کشور دیگری مرجع اصلی و عالی انتخاب رئیس جمهور خود هستند، آنها اکنون حق دارند تا در دفاع از رئیس جمهور برگزیده خویش به پاخیزند.
او در این سفر با دلسی رودریگرز، معاون اول رئیس جمهور ونزوئلا درباره آخرین تحولات روابط دوجانبه و توسعه و تعمیق روابط ۲ کشور بحث و تبادل نظر کرد.
او همچنین با نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا دیدار و در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه و سایر مسائل مورد علاقه گفت وگو و تبادل نظر کرد.
همچنین مادورو در این دیدار در زمان گرفتن عکس یادگاری، گفت: یک پهپاد آمده، این عکس را بگیرید، او (ظریف) خودش یک پهپاد است.
سفر وزیر ایرانی به سواحل شرقی کارائیب
کشور سومی که ظریف به آن سفر کرد، نیکاراگوئه بود و با استقبال وزیر امور خارجه، ۲ تن از مشاوران رئیس جمهور و رئیس گروه دوستی ایران و نیکاراگوا وارد به ماناگوآ پایتخت این کشور وارد شد.
او در جمع خبرنگاران ضمن تبریک انقلاب ساندنیست‌ها را به مردم و دولت نیکاراگوئه، اظهار کرد که تهران و ماناگوآ  در یکسال و به مدت کوتاهی انقلاب کردند.
وزیر امور خارجه ایران در ماناگوآ با گوستاوو پورراس کورتس رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه دیدار کرد و با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب‌های ۲ کشور عنوان کرد که آمریکایی‌ها دوست نداشتند یک سالگی این ۲ انقلاب را ببینند، اما ۲ کشور در چهلمین سال انقلاب شان هستند و ما چهل سال دیگر هم آن‌ها را مایوس خواهیم کرد.
رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه نیز در ادامه سخنان ظریف عنوان کرد که هیچ شکی در اتحاد همه کشور‌هایی که تحت فشار و تروریسم اقتصادی آمریکا هستند، وجود ندارد.
همچنین رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با دانیل اورتگا رئیس جمهور نیکاراگوئه دیدار و گفت وگو کرد؛ اورتگا در این دیدار اظهار کرد که ما هرگز مفهوم تحریم آمریکا را قبول نداریم، چون در چارچوب قوانین بین‌المللی نیست و این تحریم‌ها علیه مردم ما و شما یکجانبه و غیر قانونی است. همه از وضعیتی که آمریکا در جهان ایجاد کرده ناراحتند، اما برخی به زبان نمی‌آورند. آن‌ها با ابزار باج خواهی و با نقض قوانین تجارت بین‌المللی به جهانیان حتی به متحدان خود توهین می‌کنند. این رفتار‌ها به ضد خودشان تبدیل می‌شود.
اما این پایان سفرهای ظریف در قاره پهناور آمریکا نبود؛ او در ادامه سفری کوتاه هم به بولیوی داشت.
سفر ظریف به کشوری با ۲۰۰ کودتا و۲۰۰ ضد کودتا!
آخرین سفر ظریف در آمریکای لاتین به سانتاکروز یکی از شهرهای بولیوی بود که در آن با دیه گو پاری وزیر امور خارجه و اوو مورالس رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
ظریف و همتای  بولیویایی خود  درباره ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، بانکی، کشاورزی، بهداشتی و درمانی و … گفت و گو و تبادل نظر کردند.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین سند یادداشت تفاهم همکاری‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران و دولت بولیوی را امضا کردند که در آن  طرف ایرانی متعهد شد تا دانش فنی فناوری نانو را به واسطه ایجاد رشته کارشناسی ارشد و دکتری فناوری نانو و همچنین تاسیس آزمایشگاه تخصصی نانو در دانشگاه امی بولیوی در چارچوب همکاری توسعه‌ای جنوب – جنوب امضاء کند.
انتهای پیام/


بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

اخبار
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون