نمایون @ ۵۰ بستری مشکوک به بیماری در شیراز/ لغو مراسم اعتکاف منوط به تصمیم‌گیری نهاد رهبری در دانشگاه‌هاست – بیماری – مراقبت

نمایون ۵۰ بستری مشکوک به بیماری در شیراز/ لغو مراسم اعتکاف منوط به تصمیم‌گیری نهاد رهبری در دانشگاه‌هاست – بیماری – مراقبت

نمایون – نمایی متفاوت از ۵۰ بستری مشکوک به بیماری در شیراز/ لغو مراسم اعتکاف منوط به تصمیم‌گیری نهاد رهبری در دانشگاه‌هاست – بیماری – مراقبت

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه
سلامت نیوز:براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۶۱ مورد قطعی مبتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی شده که متاسفانه ۱۲ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون ۶۱ مورد قطعی مبتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی شده که متاسفانه ۱۲ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند. در حال حاضر مواردی از ابتلا در استان‌های تهران، مرکزی، اصفهان، گیلان، مازندران، همدان، قزوین، البرز و گلستان و قم شناسایی شده‌اند.
«محمد توکلی» نماینده وزیر بهداشت در قم اعلام کرده است، در حال حاضر ۳۲۰ نفر بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های کامکار و فرقانی قم بستری هستند، برخی از این بیماران به بیماری آنفلوانزا مبتلا بوده و برخی مشکوک به کرونا هستند. همچنین ۲۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا که بهبود یافته بودند، از بیمارستان مرخص شدند که ۱۳ نفر از این بیماران در بیمارستان کامکار و ۸ نفر در بیمارستان فرقانی بستری بودند. در پی شیوع کرونا مدارس و مهدهای کودک فقط امروز سه‌شنبه ۶ اسفندماه تعطیل شدند و وزارت بهداشت اعلام کرده‌است با توجه به اینکه تعطیلی مدارس تاثیری بر کاهش شیوع ویروس کرونا ندارد، برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس نیز نخواهد داشت.
ابتلای دانشجوی خواجه نصیر به کروناویروسخوابگاه این دانشجو تحت کنترل است«خشنود دانشجویی» معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با ایلنا، درباره ابتلا یکی از دانشجویان این دانشگاه به کرونا ویروس گفت: آزمایشان اولیه این فرد منفی بود و تا روز یکشنبه هم بیمارستان و هم مرکز بهداشتی که ما با آنها در تماس بودیم، اعلام کردند که این شخص کرونا ندارد و شرایط بالینی خوبی هم داشته است، البته در حال حاضر نیز شرایط عمومی خوبی دارد.
وی ادامه داد: روز دوشنبه صبح از بیمارستان به ما اعلام کردند که نتیجه آزمایشات وی مثبت بوده است. ما نیز از همان موقع که موضوع مطرح شد به دوستان و هم اتاقی‌های او اعلام کردیم که مراقب باشند و آنها نیز به دکتر مراجعه کردند. همچنین خوابگاه این دانشجو تحت کنترل است. البته همه خوابگاه‌ها تخلیه و ضدعفونی شده است.
خشنود افزود: باتوجه به اینکه تا روز یکشنبه تمام آزمایش‌های او منفی بوده و موضوع قطعیت بیماری او مطرح نبوده الان برای ما سوال است که زمان ابتلای او به کرونا چه زمانی بوده است؟ از طرفی ابتدای ترم بوده و مدت زمانی از حضور دانشجویان در دانشگاه نمی‌گذرد و کلاس‌های ما از هفته گذشته شروع شده است.معاون دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تصریح کرد: این دانشجو در حال حاضر در بیمارستان مسیح دانشوری است و من دیشب با وی تماس تلفنی داشتم که طبق اعلام پزشکان بیمارستان حال عمومی وی مساعد است و به زودی جزو بهبودیافتگان کرونا خواهد بود و مرخص می‌شود. این دانشجو آقا بوده و 27 سال سن دارد.
بیش از نیاز کشور مواد ضدعفونی و ماسک داریم شرکت‌های غیررسمی دارویی قیمت‌ها را افزایش دادند«علی رزازان» مدیر امور توزیع اداره کل دارو و مواد سازمان غذا، در گفتگو با ایلنا، در رابطه با کمبود مواد ضدعفونی و ماسک در داروخانه‌ها گفت: موجودی داروخانه‌های شهری یا داروخانه‌های غیربیمارستانی در حد کم‌ یا نرمال است. این مربوط به امروز نیست و بنا به نیاز جامعه، هیچ وقت بیش از این خرید نمی‌کردند. هیچ وقت داروخانه‌ها مصرف آنچنانی نداشتند که بیشتر از این مقدار انبار کنند.
وی در ادامه افزود: در شرایط کنونی فروش داروخانه‌ها افزایش یافته است. نباید مردم در شبکه‌های اجتماعی داروخانه‌ها را محکوم کنند. مدیر امور توزیع اداره کل دارو و مواد سازمان غذا با تاکید بر اینکه کمبود ماسک علاوه بر قصور مردم علت مهم‌تری هم دارد، بیان کرد: تعدادی از شرکت‌های واسطه‌ای که زیر نظر سازمان غذا و دارو نیستند و به صورت غیررسمی در بازار تجهیزات داروئی حضور دارند، به سبب سودجوئی، قیمت کالای خود را افزایش داده‌اند. داروخانه به دلیل رفع نیاز مردم با هر قیمتی خرید می‌‌کنند و متناسب با همان نرخ می‌فروشند. در واقع تخلف اصلی را آن واسطه انجام دادند. رزازان در پاسخ به این سوال که آیا برخوردی با این شرکت‌ها انجام می‌شود؟ گفت: ما مدام در حال بازرسی هستیم، اما در این خصوص داروخانه‌‌ها مقصر نیستند. مقصر اصلی دلال‌هایی هستند که از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند.
وی گرفت: این نهادها زیر نظر سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت نیستند. اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، مدت‌هاست که تلاش برای ساماندهی بازار تجهیزات داروئی دارد. مدت‌ها است که پیگیریم، اما صنف آن‌ها با ما همکاری نمی‌کند. رزازان گفت: ما خواستیم به آن‌ها فشار وارد کنیم، اما نگران بودیم که دسترسی بیماران به تجهیزات با مخاطره مواجه شود. وی در تشریح اقداماتی که در حال حاضر انجام می‌شود، بیان کرد: در حال حاضر هیئت امنای ارزی تصمیم دارد که خرید و توزیع تجهیزات و ماسک را خود به عهده بگیرد. شرکت‌‌های توزیع زیرمجموعه ما به صورت اورژانسی به داروخانه‌ها تجهیزات می‌دهند. مطمئن باشید که اگر داروخانه‌‌ها دریافت کنند، فوری می‌فروشند و نگه ‌نخواهند داشت.
وی گفت: تنها اتفاقی که افتاد، سودجویان دو یا سه روز تاخیر ایجاد کردند. در چند روز آینده مطمئنا ماسک و تجهیزات عفونی به مردم خواهد رسید. ما بیش از نیاز کشور مواد ضدعفونی و ماسک داریم.
رزازان در رابطه با سودمندی استفاده از این محلولات و ماسک گفت: ضدعفونی لازم است. ماسک ولی تاثیر چندانی در پیشگیری از انتقال دادن یا گرفتن بیماری ندارد. لازم است افراد بدانند که هر سطحی که استریل می‌شود، مواد شوینده تا دوساعت آن را پوشش می‌دهند که این خود از بین برنده‌ بیماری است. وی افزود: الکل‌هایی که افراد خریداری می‌کنند تا ضدعفونی صورت بگیرد، باید بالای هفتاد درصد باشند. هر گونه مواد ضدعفونی رقیق شده در برابر ویروس ناکارآمد یا ضعیف است. همچنین ارتقای سیستم ایمنی افراد بسیار مهم است، بنابراین پیشنهاد می‌شود که از ویتامین‌های داروئی یا غیرداروئی مدام استفاده کنند.
تمام فعالیت‌های گروهی باید لغو شودلغو مراسم اعتکاف منوط به تصمیم‌گیری دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌هاست«مجید سرسنگی» معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در گفتگو با ایلنا، درباره برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اعتکاف در این دانشگاه به علت شیوع کرونا گفت: بعد از شیوع ویروس کرونا چند جلسه پی در پی راجع به این که چه تصمیمی در این باره بگیریم، داشتیم تا از موجی که ایجاد شده و بخش عمده‌ای از آن روانی است به سلامت گذر کنیم، تا هم لطمه به دانشگاه وارد نشود و هم اینکه مطمئن شویم، سلامت اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌‌ها به خطر نیفتد.
وی در ادامه افزود: تصمیماتی گرفته شد و وزارت علوم و شخص وزیر بخش نامه‌ای ابلاغ کرد که در آن تصریح شده بود، تمام فعالیت‌های گروهی باید لغو شود، چون در حالت جمع شدن افراد احتمال وجود این ویروس بیشتر است. قبل از این بخشنامه، ما در دانشگاه خودمان یک ابلاغیه به واحدها دادیم، مبنی بر اینکه تا زمانی که موج اولیه مقداری فروکش کند و وضعیت این ویروس در کشور شفاف شود، فعالیت‌هایی که ناظر بر کار گروهی بوده لغو شود.
سرسنگی اضافه کرد: تشکل‌های دانشجویی برنامه‌هایی داشتند و سمینارها و همایش‌هایی در دانشگاه‌ها بود که همگی به وقت دیگری موکول شد؛ از جمله راهیان نور که هر سال برگزار می‌شد نیز به حالت تعلیق در آمد. درباره مراسم اعتکاف با آقای دادسرشت معاون فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه تهران صحبت کردم و قرار شد جلسه‌ای بگذارند و موضوع را بررسی و به ما اعلام کنند. به نظرم به احتمال زیاد اعتکاف نیز شامل همین فعالیت‌های گروهی می‌شود، ولی اعلامش باید از طرف نهاد رهبری صورت گیرد. معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: به احتمال قوی در دانشگاه هم همین است، ولی چون برگزارکننده اعتکاف دفتر نهاد رهبری در دانشگاه است، خود این دوستان باید لغو آن را اعلام کنند.
یک فوتی در البرزسیدحسین اینانلو (سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز) امروز (سه‌شنبه ششم اسفند) اعلام کرد: متأسفانه یک نفر از سه بیمار مبتلا به کرونا در استان جان باخت.وی از مردم خواست تا حد امکان از منزل خارج نشوند و کارهای خود را در خارج از منزل متوقف کنند.
تست کرونای ۷ نفر از افراد مشکوک در منطقه زلزله‌زده خوی منفی اعلام شدجواب تست ۵ نفر هنوز آماده نیست«جواد آقازاده» رییس دانشگاه علوم پزشکی خوی در گفتگو با ایلنا، درباره اقدامات انجام شده در خصوص جلوگیری از شیوع کرونا در منطقه زلزله‌زده خوی و قطور گفت: ستاد بحران استان بلافاصله بعد از وقوع زمین‌لرزه در منطقه تشکیل شد. بر اثر این زمین‌لرزه ۷۷ نفر مصدوم شده‌اند که ۱۰ نفر از آنها در بیمارستان‌های خوی بستری و مابقی به صورت سرپایی درمان شده‌اند.وی ادامه داد: در زلزله دوم با بزرگی ۵.۹ ریشتر خوشبختانه به دلیل اینکه مردم بیرون بودند، تلفات جانی نداشتیم، اما خسارت مالی بسیاری گزارش شده بود. بعد از اینکه آواربرداری انجام شد و احشام تلف شده نیز معدوم شدند، اکیپ‌های بهداشتی و کمیته‌های بهداشت و روان از ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی خوی در آنجا مستقر بودند و اقدامات خود را انجام دادند.رییس دانشگاه علوم پزشکی خوی تصریح کرد: با توجه به وقوع زلزله در این منطقه برای پخت غذا و توزیع بین زلزله‌زدگان به دلیل اینکه قرار بود، پخت غذا به صورت سانترال صورت بگیرد اعلام کردیم که حتما باید پخت غذا زیر نظر مسئولان بهداشت محیط انجام شود. همچنین ما توصیه کردیم که غذاهای خشک توزیع شود.آقازاده با بیان اینکه پیشنهاد دادیم تا از تجمعات جلوگیری شود، تصریح کرد: بهداشت محیط در مناطق زلزله‌زده اقدام به ضدعفونی کرده و از امروز وارد فاز جمع‌بندی برنامه‌های‌مان می‌شویم. متاسفانه طی دو روز گذشته جمعیت زیادی برای کمک به منطقه آمده بودند که این حضور کار را برای ما با مشکل مواجه کرده بود.وی ادامه داد: خوشبختانه خانه‌های بهداشت ما خسارت چندانی ندیده بود و به‌ورزان در این خانه‌ها مستقر شدند و خدمات خود را به مردم ارائه می‌دهند از امروز نیز بروشورهای آموزشی بهداشتی بین مردم منطقه توزیع می‌شود تا ان‌شاءالله بیماری کرونا را در منطقه نداشته باشیم.
رییس دانشگاه علوم‌ پزشکی خوی خاطرنشان کرد: در کل ۱۲ نفر در استان آذربایجان غربی مشکوک به کرونا داشتیم که از این افراد آزمایش گرفته شده و خوشبختانه تا امروز تست ۷ نفر از این افراد که حال بسیار بدی هم داشتند، منفی اعلام شده و این افراد دارای بیماری کووید ۱۹ نیستند. پاسخ تست ۵ نفر دیگر نیز هنوز به ما نرسیده است. در حال حاضر هیچ موردی مبتلا به بیماری کرونا در استان آذربایجان غربی نداریم.
آقازاده تصریح کرد: با توجه به اینکه در سردشت حدود هزار و ۶۰۰ نفر مصدوم شیمیایی داریم که دارای مشکلات ریوی هستند؛ یک نفر در سردشت احتمال می‌دادیم که به بیماری کرونا مبتلا شده باشد که از او تست گرفته شد و خوشبختانه منفی اعلام شده است.
وی درباره توزیع ماسک در مناطق زلزله‌زده خاطرنشان کرد: لزوم استفاده از ماسک برای افرادی است که بیمار هستند یا آب‌دهانشان را پخش می‌کنند و برای شرایط خاص و افرادی است که بیماری دارند. روز گذشته ۴ انبار که اقدام به احتکار ماسک و مواد ضدعفونی کننده کرده بودند، شناسایی و کشف شد. ما کالاهای موجود در این انبارها را از امروز بین تمامی واحدها توزیع خواهیم کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی خوی یادآور شد: در استان نیز تولید‌کننده منطقه‌ای داریم که به آنها مجوز تولید الکل ۷۰ درصد را داده‌ایم تا مشکلی برای مواد ضدعفونی نداشته باشیم.
انجام پروازهای ترکیه برای بازگرداندن ایرانی‌هاشرکت هواپیمایی هما در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، پروازهای این شرکت برای بازگردان مسافرات ایرانی از ترکیه به ایران انجام می‌شود.متن اطلاعیه ایران ایر برای انجام پروازهای ترکیه به این شرح است: به اطلاع مسافران گرامی پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به / از مقصد کشور ترکیه می‌رساند با توجه به اعلام سازمان هواپیمایی کشوری ترکیه مبنی بر عدم پذیرش مسافران ایرانی در فرودگاه‌های این کشور، تمامی پروازهای «هما» از تهران به مقصد ترکیه، بدون هیچ کنسلی، تا روز جمعه مورخ ۹ اسفندماه سال جاری، بدون مسافر انجام خواهد شد تا مسافران در ترکیه را به کشور منتقل کند. همچنین مسافران سایر شرکت‌های هواپیمایی که پروازشان به مقصد تهران کنسل شده است، می‌توانند ضمن تماس با دفتر فروش «هما» در استانبول به شماره ۰۲۱۲۲۹۱۲۰۲۲ و مراجعه به دفتر فروش نسبت به خرید بلیت برگشت اقدام کنند.
دیپورت چند مسافر مشکوک به کرونا از فرودگاه امام خمینی تست هیچ یک از کارکنان فرودگاه مثبت نبوده‌ مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی از دیپورت شدن چند مسافر مشکوک به مبتلا به ویروس کرونا خبر داد و گفت: با توجه به مانیتورینگ دوربین‌های حرارتی، چند مسافر مشکوک با تب بالا را پالایش کردیم و با تشخیص تیم مستقر بهداشت مرزی در فرودگاه، این مسافران دیپورت شدند و به کشور مبدأ بازگشتند.
علی کاشانی مبنی بر انتشار اخباری درباره عدم چک پزشکی مسافران پروازهای کانکشن در فرودگاه امام اظهار داشت: با توجه به نصب دوربین‌های حرارتی و غربال مسافرانی که دارای تب بالا هستند، دیگر نیازی نیست تست تب به صورت فرد به فرد از مسافران گرفته شود.
وی افزود: اگر مسافری با تشخیص دوربین‌های حرارتی دارای تب بالا غربال شود، سایر تست‌های مربوط به ویروس کرونا از آن مسافر گرفته می‌شود و تمام مسافران مشکوک از طریق این دوربین‌های حرارتی پالایش می‌شوند و آنها را از صف خارج می‌کنیم.
مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی از دیپورت شدن چند مسافر مشکوک به مبتلا به ویروس کرونا خبر داد و گفت: با توجه به مانیتورینگ دوربین‌های حرارتی، چند مسافر مشکوک با تب بالا را پالایش کردیم و با تشخیص تیم مستقر بهداشت مرزی در فرودگاه، این مسافران دیپورت شدند و به کشور مبدأ بازگشتند.
کاشانی با تاکید بر اینکه هیچیک از کارمندان و کارکنان فرودگاه امام خمینی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند، گفت: خوشبختانه طی انجام تست‌های پزشکی مستمر و مداوم، هیچیک از کارکنان تاکنون مشکوک به کرونا نبودند و تست‌های احتیاطی انجام شده هم مثبت نبودند.وی ادامه داد: علاوه بر تیم بهداشت مرزی، از اواخر هفته گذشته یک تیم مجزای پزشکی هم در فرودگاه مستقر شدند و به صورت مستمر در حال چک کارمندان و کارکنان فرودگاه هستند.
مدیر روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی با بیان اینکه دیگر گواهی سلامت برای مسافران خروجی از ایران صادر نمی‌شود، گفت: از آنجایی که پروازهای ایران و ترکیه لغو شده است، دیگر مسافری تبادل نمی‌شود که نیازی به صدور گواهی سلامت باشد. صدور گواهی سلامت باید با توافق وزارت بهداشت ایران و کشور مقصد انجام شود و با توجه به اینکه پروازها تعلیق شده‌اند، در حال حاضر گواهی سلامت برای مسافری صادر نمی‌شود.
هزینه لغو سفر و ابطال بلیت قطار و هواپیما صفر شدوزیر راه و شهرسازی با صدور ابلاغیه‌ای اعلام کرد: اگر مسافران از ترس ابتلا به ویروس کرونا، بلیت قطار یا هواپیما را لغو کنند، شرکت های ریلی و هواپیمایی حق دریافت خسارت کنسلی ندارند.محمد اسلامی اعلام کرد: اگر مردم به خاطر ترس از ابتلاء به ویروس کرونا، سفرهای ریلی یا هوایی خود را لغو می‌کنند، نه شرکتهای هواپیمایی و نه راه آهن، حق دریافت هزینه کنسلی ندارند.وی افزود: اگرچه مردم به راحتی می‌توانند بلیت‌های خریداری شده را بدون پرداخت هزینه، کنسل کنند، اما کسی نباید از این موضوع نگرانی داشته باشد؛ به این معنا که اگر مسافران نمی‌خواهند بلیت خود را کنسل کند، می‌توانند آن را به بلیت اوپن تبدیل کرده و هر زمانی که بخواهند، با همان بلیت به سفر بروند.
کشف بیش از پنج میلیون ماسکپلمپ سه کارگاه غیرمجاز تولید ماسکسردار حسین رحیمی (رییس پلیس پایتخت) در حاشیه برنامه کشفیات مواد محترقه و ارز قاچاق که صبح امروز سه‌شنبه در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برگزار شد، با اشاره به وظیفه ناجا است که در مواقع بحرانی در کنار مردم باشد و با کسانی که با نیازمندی‌های ضروری مردم سوداگری کنند، برخورد کند، اظهار داشت: این روزها که کشور درگیر ویروس کرونا شده است بعضی از افراد دنبال سوءاستفاده از این فرصت هستند.وی با بیان اینکه سه پلیس امنیت افتصادی، امنیت عمومی و پیشگیری بسیج شده‌اند، گفت: ده‌ها انبار ماسک مورد بازرسی قرار گرفته است. متاسفانه تعدادی اقدام به احتکار کرده‌اند.
سردار رحیمی گفت: سه کارگاه به صورت غیرقانونی و‌ غیربهداشتی اقدام به تولید ماسک می‌کردند که این سه کارگاه پلمب شدند.سردار رحیمی گفت: ارزش ماسک‌های کشف شده ده میلیارد تومام است؛ تاکنون سه نفر دستگیر شده‌اند.سردار رحیمی خاطرنشان کرد: ماسک‌های کشف شده جهت توزیع تحویل علوم پزشکی خواهد شد.وی درباره تصاویر منتشر شده در فضای مجازی در خصوص بیماران دارای بیماری کرونا در مترو گفت: این تصاویر کذب است.سردار رحیمی گفت: قرارگاه پدافندی کرونا ویرس در نیروی انتظامی راه‌اندازی شده است. تمام کلانتری‌ها و مراجز انتظامی از هفته گذشته در حالت آماده‌باش است و تمامی موارد بهداشتی رعایت می‌شود.
مثبت شدن تست 3 نفر از اهالی شیراز به کرونامبتلایان یک روحانی، یک پزشک و یک زن 65 ساله هستندبستری شدن 50 مشکوک در بیمارستان علی اصغر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سه مورد مثبت تست کرونا در فارس خبر داد و گفت: منتظر نتیجه تست ۱۷ نفر دیگر هستیم،‌ یک روحانی، یک خانم ۶۵ ساله و یک پزشک افرادی هستند که تست آنها مثبت بوده است.مهرزاد لطفی در جلسه کارگروه سلامت استان گفت: از میان ۲۰ تست انجام شده سه مورد کرونای مثبت در فارس گزارش شده است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: منتظر نتیجه تست ۱۷ نفر دیگر هستیم،‌ یک روحانی، یک خانم ۶۵ ساله و یک پزشک افرادی هستند که تست آنها مثبت بوده است.وی از بستری شدن ۵۰ نفر مشکوک به کرونا در بیمارستان علی اصغر خبر داد و افزود: نتایج مثبت اعلام شده اولیه است و باید وزارت بهداشت تایید نهایی را اعلام کند.
لغو برنامه ۵۱ ساله هفتگی مهدیه تهران به خاطر کرونابه گزارش ایلنا،‌ در این اطلاعیه آمده است: مهدیه تهران که حدود ۵۱ سال بدون وقفه برنامه هفتگی قرائت دعای کمیل و ندبه خود را برگزار کرده بود، با صدور اطلاعیه‌ای خبر از لغو این مراسم تا اطلاع ثانوی داد. بنا به نظر مراجع معظم تقلید و هشدارهای وزارت بهداشت جمهوری اسلامی نسبت به عدم حضور در تجمعات و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا جلسات «مهدیه تهران» تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌شود.
مسافران ایرانی در کشورهای همسایه نگران نباشندآغاز پروازهای یکسر خالی از امروزتهیه بلیت برگشت بدون پرداخت مابه تفاوترضا جعفرزاده در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه پروازهای برگشت مسافران ایرانی که در کشورهای همسایه هستند از امروز آغاز می‌شود، گفت: پرواز برای بازگرداندن مسافران ایرانی در کشورهای همسایه‌ای که پروازهایشان را به ایران کنسل کرده‌اند، از امروز آغاز می‌شود.وی ادامه داد: هواپیماها به صورت خالی به این مقاصد پرواز دارند تا مسافران ایرانی را به کشور برگردانند.سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباره نحوه اطلاع‌رسانی به این مسافران که پرواز برگشت آنها کنسل شده است، گفت: هر ایرلاینی که پرواز برگشت آنها از این کشورها کنسل شده وظیفه دارد از طریق پیامک یا تماس تلفنی مسافران را از شرایط پرواز برگشت مطلع سازد.وی تاکید کرد: مسافرانی که بلیت برگشت آنها از کشورهای همسایه کنسل شده‌است نباید هیچ مابه تفاوتی برای تهیه دوباره بلیت برگشت از همان ایرلاین بپردازند مگر اینکه به اختیار خود بلیت را کنسل کنند و از ایرلاین‌ دیگر نسبت به خرید بلیت اقدام کنند.
95 مبتلا و 15 فوتی بر اثر کرونا داشته‌ایمکیانوش جهانپور درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به بیماری کووید 19 گفت: متعاقب بررسی‌های انجام شده بر روی بیماران مشکوک به کووید 19 از ظهر روز گذشته 34 نفر از بیماران بستری در شهرهای مختلف تایید قطعی شد. از این 34 مورد 16 نفر از استان قم، 9 نفر در تهران، یک نفر فارس، دو نفر مازندران، دو نفر گیلان، یک نفر شهرستان نیشابور، دو نفر البرز و یک نفر در قشم بوده‌اند. این افراد که اغلب مواردی هستند که در خارج از استان قم تایید شده است افرادی هستند که از قم مراجعت کرده‌اند یا از اهالی قم هستند از جمله مورد جزیره قشم و مواردی که در شمال کشور تایید شده‌اند.
وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که عارض شده است و وزارت بهداشت اعلام می‌کند با تعطیلی مدارس مخالف است به این دلیل است که تعطیلی مدارس منجر به سفرهای بین شهری شده است.اغلب مواردی که مبتلا شده‌اند به نوعی مراوده با قم داشته‌اند استدعا داریم که سفر نداشته باشند. امن‌ترین جا قطعا خانه‌ها و شهرهای خودمان است از انجام سفرهای غیرضروی حتی درون شهری لغو شود به ویژه بیماران خاص و افراد مسن.
جهانپور در پاسخ به این سوال که اقلام بهداشتی مثل ماسک، دستکش یکبار مصرف و … از کجا باید تهیه شود و استفاده از آن چقدر ضرورت دارد؟ گفت: برای جامعه عادی به هیچ وجه استفاده از ماسک توصیه نمی‌شود و حتی ممکن است به نوعی مخدوش‌کننده پیشگیری از بیمار‌ی‌های ویروسی باشد.رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: اما گروهای پرخطر یا در معرض خطر مانند همکاران ما که با افراد مبتلا به کرونا مواجه هستند و یا حتی خود بیماران اولویت استفاده از ماسک را دارند.
وی ادامه داد: با ارزیابی ریسک و شیوع این ویروس اولویت و حفظ امنیت افراد پرخطر یا در معرض خطر جهت استفاده از ماسک اهمیت می‌یابد. در شهرستان قم توزیع ماسک در قالب بسته‌های حاوی ماسک،‌ ژل ضدعفونی کننده، دستکش و محتوای آموزشی مکتوب آغاز شده است.جهانپور افزود: 700 هزار بسته تا دیشب وارد شهر قم شده و مراحل توزیع آن نیز آغاز شده است. البته این بسته‌ها باید تا امروز به تعداد خانواده‌ها توزیع شود. قطعا اگر شخصی در معرض خطر باشد سیستم سلامت و درمانی کشور این خطر را مرتفع خواهد کرد.


بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

علمی و دانستنی
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هجده =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون