نمایون @ متدی متفاوت در آموزشگاه‌های موسیقی

نمایون متدی متفاوت در آموزشگاه‌های موسیقی

نمایون – نمایی متفاوت از متدی متفاوت در آموزشگاه‌های موسیقی

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازهنحوه‌ی فراگیری موسیقی، یکی از چالش‌های بسیار مهم نزد هنرجویان است. همواره متدهای بسیاری برای آموزش موسیقی وجود دارد. متدهایی که می‌توانند موجب دلگرمی و پیشرفت هنرجویان شوند و یا دلسردی آن‌ها را به همراه داشته باشند. سوالی که مطرح است این است که آیا تنها یک متد آموزش موسیقی در آموزشگاه‌های موسیقی وجود دارد؟

باید گفت که اکثرا یک متد آموزشی مشخص در اکثر آموزشگاه‌ها مورد استفاده است و نکته‌ای که مطرح است این موضوع است که این متد مشخص، چقدر موجب دلگرمی هنرجویان و پیشرفت آن‌هاست.
نکته‌ای که در همه‌ی متدهای آموزشی باید به آن پرداخت، توجه به علایق و ویژگی‌های ذاتی هر هنرجو است. واضح است که هر هنرجو با توجه به ویژگی‌های متفاوت خود نسبت به سایر هنرجوها، نمی‌تواند صرفا یک متد آموزشی واحد را دنبال کند، پس هر آموزشگاه ، نیازمند متدهای آموزشی متفاوتی است.
در این راستا، آموزشگاه موسیقی صدای مهرورزان، با تلاش بی‌وقفه‌ی اساتیدش و با توجه به علایق و ویژگی‌های هنرجویان، متدهای آموزشی متفاوتی را در پیش می‌گیرد. تنوع کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی در این آموزشگاه، همواره یکی از نکات مثبت در میان سایر آموزشگاه‌هاست.
نکات مهمی وجود دارد که یک آموزشگاه باید به کار گیرد تا به بهترین متد دست یابد. این نکات معطوف به هنرجویان، اساتید موسیقی و دوره‌های آموزش موسیقی می‌شود که در ادامه هر یک از این نکات را شرح و بسط خواهیم داد.
1- هنرجویان
هر فردی با توجه به ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی که دارد، نیازمند آموزشی متفاوت است. یکی از دلایل عدم موفقیت افراد در فرایند یادگیری موسیقی، عدم توجه اساتید موسیقی به ویژگی‌های ذاتی هنرجویان است. این ویژگی‌ها علاوه بر ویژگی‌های روحی، ویژگی‌های فیزیکی افراد را نیز شامل می‌شود. درک این موضوع که ویژگی‌های فیزیکی افراد، در انتخاب شیوه‌ی آموزش آن‌ها چقدر مهم است و باید مورد توجه هنرجویان و اساتید آن‌ها قرار گیرد، حائز اهمیت است. ویژگی‌های بسیاری وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهد شد.
روحیه‌ی انضباط و تمرین مداوم
این ویژگی یکی از ویژگی‌های مهمی است که باید هنرجویان طی فرایند آموزش آن را پرورش دهند. در فرایند یادگیری موسیقی، افرادی که تمرینات خود را به طور منظم و پیوسته دنبال می‌کنند، افراد موفق‌تری هستند. وظیفه‌ی اساتید موسیقی، تقویت و ایجاد این حس در هنرجویان است.
حس خشنودی و رضایت
تقویت و ایجاد حس خشنودی و رضایت هنرجویان، یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که باید به آن پرداخته شود. این کار به ادامه‌ی فرایند یادگیری موسیقی در هنرجویان کمک بسیاری می‌کند. چرا که وقتی آن‌ها نسبت به خود احساس رضایت و خشنودی دارند، راه خود را ادامه می‌دهند و با اعتماد بنفس بیشتری به تمرینات خود می‌پردازند. همیشه انسان‌ها نسبت به کار یا فعالیتی که موجب افزایش اعتماد بنفس آن‌هست، واکنش مثبت نشان می‌دهند.
 
واقع‌گرایی و صبر
یکی از نکاتی که هنرجویان باید به آن بپردازند، واقع‌گرایی و صبر است. در فرایند آموزش موسیقی، همواره باید حس صبر و شکیبایی داشت، چون این‌گونه است که افراد متوجه می‌شوند چقدر باید تمرینات خود را جدی بگیرند و دلزده نمی‌شوند چون می‌دانند رسیدن به سطح خوبی که شایستگی آن را دارند، تنها با صبر و تلاش مستمر امکان‌پذیر است.
2- اساتید موسیقی
اساتید یک آموزشگاه‌های موسیقی ، نقشی مهم در پیشرفت هنرجویان خود دارند. اساتید آموزشگاه موسیقی صدای مهرورزان، با گرد هم آمدن جمعی از علاقه‌مندان جوان، با انگیزه و تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف موسیقی، روانشناسی و حوزه‌ی آموزش و یادگیری با رویکردی کاملا حرفه‌ای و تخصصی به منظور خلق ارزش‌ها و خدمات نوین در حوزه‌ی آموزش و یادگیری موسیقی در محیط‌های خارج از خانه شکل گرفته است.
اهداف آموزشگاه موسیقی صدای مهرورزان و اساتید آن شامل:

ارتقای آگاهی و نگاه عمومی جامعه، در ارتباط با اهمیت و کیفیت مسائل آموزش و یادگیری موسیقی و فرهنگ‌سازی و اثرگذاری بر فضای آموزش موسیقی کشور
ارتقای مهارت‌ها و کارا نمودن روش‌های آموزشی خود در رابطه با شکوفایی استعدادهای هنرجویان و توانمند نمودن آن‌ها
ایحاد فضایی برای تجربه‌ی لذت یادگیری موسیقی و سعی در عمق بخشی و ایجاد رابطه پایدار هنرجویان با موسیقی

مدیریت این آموزشگاه، آقای مهیار نجفی است که استاد سنتور آموزشگاه نیز می‌باشند. ایشان به مدت 25 سال است که به صورت حرفه‌ای، موسیقی را دنبال می‌کنند و از محضر اساتید بزرگ موسیقی بهره‌مند شده‌اند. ایشان از سال 92 تا کنون در آموزشگاه موسیقی صدای مهرورزان به آموزش و پرورش هنرجویان در سنین مختلف، مشغول می‌باشند.
3- دوره‌های آموزشی

دوره‌های آموزشی که در آموزشگاه‌های موسیقی موفق، برگذار می‌شود، بیانگر میزان انعطاف و اهمیت آن آموزشگاه به سلایق و علایق هنرجویان خود است. آموزشگاه موسیقی صدای مهرورزان نیز، در راستای پیشبرد این اهداف، از دوره‌های آموزشی متنوع و متفاوتی، همراستا با نیازهای هنرجویان بهره‌مند است.
این دوره‌های آموزشی، در 4 بخش سازهای سنتی، سازهای غربی، آواز و صداسازی و سلفژ و موسیقی کودک طراحی شده است. که در ادامه، به اختصار، هرکدام از این دوره‌ها معرفی می‌گردند.
دوره‌ی سازهای سنتی
این دوره شامل آموزش سازهای سنتی از جمله آموزش تنبک، آموزش داربوکا، آموزش سنتور، آموزش تار و سه‌تار، آموزش دف، آموزش دیوان و آموزش تنبور درسیم است.
در این دوره سعی شده است تا با ایجاد فضایی مملو از انگیزه و لذت، و با استفاده از روش‌های کارآمد کاربردی و جذاب در جهت عمق بخشی به آموخته‌های هنرجویان، به آموزش موسیقی پرداخته شود. همینطور در نظر گرفتن شرایط خاص هر هنرجو و به‌کارگیری روش متناسب برای به‌دست آوردن حداکثر بازدهی از دیگر اقدامات انجام شده در این دوره‌ است . ایجاد ارتباط موثر میان هنرجو و موسیقی و آسان جلوه دادن این امر برای آنان و پیشبرد تمارین به شیوه‌ی تعاملی، از دیگر نکات مورد توجه در این دوره است.
مهارت‌هایی که هنرجویان در این دوره کسب می‌کنند شامل:

تشخیص تفاوت‌ها و شباهت‌ها و روابط میان صداها و تشخیص صدای غلط از درست
آشنایی با تکنیک‌های پیشرفته و آثار و تجربیات مکتوب اساتید بزرگ حوزه‌ی موسیقی سنتی ایران
آشنایی با اتودهای کوتاه و قطعات کاربردی برای تک‌نوازی
خلاقیت‌های نت‌نویسی
گروه‌نوازی
هم‌نوازی با تصانیف و ضربی‌های بدون کلام در موسیقی ایرانی

 
دوره‌ی سازهای غربی
این دوره شامل آموزش سازهای غربی از جمله آموزش ویولن، آموزش گیتار و آموزش پیانو است.
در این دوره‌ سعی شده است تا با توجه به علایق، روحیات، توانایی‌ها و رده‌ی سنی هنرجویان و با پیروی از اصول و چارچوب‌های استاندارد آموزشی در فرایند تدریس، کلاس‌های موسیقی را به فضایی دلنشین و پر از انگیزه و حال خوب تبدیل کرد. استفاده از قطعات زیبای موسیقی کلاسیک و گاه تنظیمات استاندارد قطعات ایرانی برای تک‌نوازیی، جزو متد آموزشی این دوره است. نکته‌ی مهم در این دوره، این است که هنرجویان به خودباوری برسند و بتوانند باور کنند که می‌توانند در موسیقی پیشرفت کنند و به خواسته‌هایشان برسند. هنرجویان در روند آموزش، پیشرفتشان را به خوبی حس کرده و از یادگیری موسیقی لذت می‌برند. استفاده از آهنگ‌های ساده و آشنا برای هنرجویان در آغاز کار و سپس فراگیری تکنیک‌ها و مطالب پیشرفته در کنار نواختن آهنگ‌ها، از نکات مهمی است که در این دوره‌ به آن‌ پرداخته شده است. طی فرایند آموزش موسیقی، از قطعات متنوع و جذاب و هدف‌مند در فرایند آموزش، همینطور از مجموعه‌ای از قطعات خاطره‌انگیز و آشنای موسیقی در دهه‌های مختلف از آهنگ‌ها و خواننده‌های شناخته‌شده استفاده می‌شود.
مهارت‌هایی که هنرجویان در این دوره کسب می‌کنند شامل:

یادگیری آکوردها، گام‌ها و تئوری موسیقی
یادگیری نت‌خوانی
توانایی اجرای تکنیک‌ها
انگشت‌گذاری استاندارد در کنار آشنایی با تئوری موسیق
پرورش قوه‌ شنوایی
افزایش اعتمادبه‌نفس و اجرا در جمع بدون ترس
توانایی هم‌نوازی و اجرا

 
دوره‌ی آواز و صداسازی و سلفژ
این دوره، شامل آموزش آواز کلاسیک، پاپ، صداسازی و آموزش آواز سنتی است.
هر هنرجو دارای الگوی متفاوت یادگیری و توانایی‌ها و علایق متفاوت می‌باشد. توجه به هنرجوها و علایق آن‌ها می‌تواند بسیار به شیوه‌ی یادگیری آن‌ها کمک کند. و این موضوع، در این دوره نیز، مانند سایر دوره‌ها مورد توجه قرار گرفته است. انتخاب دروس نیز متناسب با شرایط خاص هر هنرجو است تا هنرجو بتواند در یک فضای راحت و مملو از لذت، به مرور ظرایف و پایه‌های صحیح آواز را به دست آورد.
مهارت‌هایی که هنرجویان در این دوره کسب می‌کنند شامل:

پرورش قوه‌ی شنوایی هنرجویان
درک صحیح ریتم و به اصطلاح کوک خواندن
شیوه‌های صحیح گرم کردن صدا و روش درست تنفس دیافراگمی
شیوه‌ی صحیح حالت بدن حین خواندن
شیوه‌ی صحیح رها و آزاد بودن کامل حنجره و اندام بدن حین آواز خواندن
پرهیز از سفت کردن عضلات مخصوصا عضلات گردن توسط هنرجو هنگام آواز خواندن
نحوه ایجاد فضاسازی ذهنی و کاربردی در هنگام آواز خواندن
تمرین‌هایی برای رسیدن به صدایی زیبا و بدون فشار روی حنجره
تکنیک‌های آوازی و تحریرهای درست و مختص به سبک مورد نظر در تونالیته‌ها و گام‌های مختلف
آشنایی با حروف صامت و صدا دار و ادای درست آن‌ها توسط هنرجو
اجرای رپورتوارهای آوازی مربوط به سبک‌های مورد نظر توسط هنرجو
افزایش اعتماد بنفس جهت اجرا جلوی جمع

 
دوره‌ی موسیقی کودک
دوره‌ی موسیقی کودک، جزو دوره‌های پرطرفدار در آموزشگاه‌های موسیقی است. چرا که کودکان در این دوره‌ها، علاوه بر آموزش موسیقی، به آموزش‌های ضمنی دیگری نیز می‌پردازند که کمک‌کننده‌ی رشد خلاقیت و سایر ویژگی‌های مثبت در آن‌هاست.کلاس‌های آموزش موسیقی کودک، محیطی اجتماعی است که کودکان به دور از خانه و خانواده، آن را تجربه می‌کنند و در این محیط امن آموزشی، با حفظ حریمشان، در فعالیت‌های تعاملی و اجتماعی شرکت می‌کنند. توجه به ویژگی‌های ذاتی کودکان و درک تفاوت‌های ذاتی آن‌ها، به یادگیری عمیقشان کمک می‌کند. کودکان طی دوره آموزش، از سازهایی که مخصوص آن‌ها طراحی شده است، استفاده می‌کنند و آهنگ‌های متناسب با سن و سالشان را اجرا می‌کنند. این ساز‌ها کمک می‌کنند تا مهارت‌های ظریف‌تر حرکتی در بدن آن‌ها پرورش یابد. طی دوره‌ی آموزشی، کودکان هر چند ماه یک بار، پروژه‌ای دارند. مانند داستان‌گویی و پرفورمنس با استفاده ازابزار موسیقی. که این پروژه‌ها در حضور خانواده‌ها اجرا می‌شوند تا هم پیشرفت کودکان برای خانواده‌ها مشخص باشد و هم انگیزه‌ای مضاعف به کودکان داده شود و این تجربه موجب افزایش حس موفقیت و ارجمندی در کودکان می‌شود و ارزشمند است.
مهارت‌هایی که هنرجویان در این دوره کسب می‌کنند شامل:

کسب تجربه‌ی گروه‌نوازی
درک نشانه‌ها و مفاهیم موسیقی به صورت درونی و اجرای آن‌ها
پرورش قوه‌ی خلاقیت کودکان
آشنایی کودکان با تنوع قومیتی و فرهنگی خودشان
افزایش تمرکز و توجه
افزایش نظم‌پذیری
درک مناسبات اجتماعی
افزایش تعامل و رعایت نوبت
افزایش خود کنترلی
افزایش هماهنگی و کار گروهی
بیدارشدن حس‌های اصلی در کودکان

انتخاب آموزشگاهی که متناسب با نیازهای هنرجویان خود باشد، همواره در اولویت هنرجویان قرار دارد. چرا که هنرجویان، همواره آموزشگاهی را انتخاب می‌کنند که به نیازهای آن‌ها توجه شود و احساس راحتی در آن کنند. تمام‌ تلاش‌های صورت گرفته در آموزشگاه موسیقی صدای مهرورزان، به عنوان یکی از آموزشگاه‌های موسیقی موفق، در راستای دستیابی به متد آموزشی متفاوتی به منظور رفع نیازهای هر یک از هنرجویان است. و این هدف، با تلاش اساتید و کادر مجرب این آموزشگاه موسیقی امکان‌پذیر است.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با نویسنده مهمان یا کسب‌وکار او منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشترجذابترین اخبار ایران و جهان از ⏱ لست سکند


بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

سرگرمی
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون