جان‌باختن بیش از ۲۰۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co – حوادث

جان‌باختن بیش از ۲۰۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co – حوادث

نمایون – نمایی متفاوت از جان‌باختن بیش از ۲۰۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co – حوادث

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه
سلامت نیوز:طی ۱۲۴ روز گذشته در ۳۱ استان کشور حدود ۲۰۴ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co جان خود را از دست داده‌اند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ، همزمان با سرد شدن هوا و نصب وسایل گرمایشی در منازل، اماکن تجاری و اداری و استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط منجر به مسمومیت با گاز co می‌شود، از اماکن شایع تجمع گاز مونوکسید کربن می‌توان به حمام، کابین وسایل نقلیه و مکان‌های سرپوشیده و فاقد تهویه مناسب اشاره کرد.
به گزارش روابط عمومی اورژانس کشور،گاز مونوکسید کربن، گازی بدون رنگ و بو است و از عمده‌ترین منابع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز را می‌توان نام برد. اما احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط‌های بسته و فاقد اکسیژن ممکن است باعث تولید این گاز شود. استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل، دارای نقص فنی، فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلای مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را تشکیل می‌دهند.
تمایل گازمونوکسیدکربن برای ترکیب با هموگلوبین خون انسان ۲۵۰ برابر بیش از اکسیژن است، به همین دلیل بالا رفتن میزان درصد آن در هوای اتاق، باعث ایجاد مسمومیت می‌شود و اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند.
مسمومیت حاد با این گاز نشانه‌هایی مانند: سردرد، سرگیجه، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون، گاه تنگی مردمک‌ها، تهوع و استفراغ، ودرد‌های شکمی است که سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما در فرد بروز پیدا می‌کند. همچنین در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده برای افراد باشد. اگر فرد مبتلا به مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، دچار نقص عصبی و روانی پیشرفته می‌شود و فلج عضوی یا اختلال قوای مغز را در پی خواهد داشت.
مسمومیت ۴۷۱۴ نفر در ۳۱ استان کشوربر اساس آمار اعلام شده از سازمان اورژانس کشور؛ اورژانس پیش بیمارستانی طی ۱۲۴ روز گذشته در استان‌های تهران با ۱۰۰۷ نفر، فارس با ۵۹۱ نفر، خراسان رضوی با ۴۶۶ نفر، آذربایجان شرقی با ۲۶۷ که دچار مسمومیت با گاز CO شده بودند خدمات ارائه داده است. همچنین اعزام ۳۴۲۷ مسموم به مراکز درمانی توسط آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستان در استان‌های تهران با ۴۷۵ نفر، فارس با ۳۹۸ نفر، خراسان رضوی با ۳۹۶ نفر، آذربایجان شرقی با ۲۴۸ نفربوده است که بیشترین میزان فوتی نیز تا به امروز در استان‌های تهران با ۲۸ نفر، فارس با ۲۷ نفر،خراسان رضوی ۱۷ نفر و کرمان با ۱۵ نفر بوده است.
جدول مسمومیت با CO به تفکیک استان طی ۱۲۴ روز گذشته


بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

علمی و دانستنی
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون