سیلِ سیستان زیرساخت‌ها را برد – بلایای طبیعی – محیط زیست

سیلِ سیستان زیرساخت‌ها را برد – بلایای طبیعی – محیط زیست

نمایون – نمایی متفاوت از سیلِ سیستان زیرساخت‌ها را برد – بلایای طبیعی – محیط زیست

جمله رنگی امروز:
یا تو دنیا رو بساز یا دنیا تو رو می‌سازه
سلامت نیوز:با وجود گذشت 4 روز از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان هنوز 16 محور اصلی و بیش از 300 روستا- و به روایتی بیش از 500 روستا- در محاصره سیل قرار دارند و راه‌های ارتباطی‌شان به کلی قطع شده است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ، روضعیت حال حاضر این استان به گونه‌ای است که محمد باسط درازهی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس خطاب به وزارتخانه‌های نیرو، ارتباطات و راه گفت: عدم توجه به استان سیستان و بلوچستان به خصوص در مواقعی که مشکلاتی ایجاد می‌شود به چه دلیل است؟ ۵۰۰ روستا و شهر و شهرستان به هیچ راهی دسترسی ندارند و خیلی از روستاهای سیستان و بلوچستان زیر آب رفتند و امکانات محلی پاسخگوی این مشکلات نیست. دولت باید موضوع را پیگیری کند و به مشکل مردم در ایام سیل و خسارت توجه شود.
او در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه راه سیستان و بلوچستان از وزارت راه خواست تا مشکلات جاده‌ای این استان را برطرف کند و خطاب به وزیر نفت گفت: در برخی از شهرستان‌های استان درجه هوا به زیر صفر هم آمده متاسفانه نفت سفید، گازوییل و بنزین به موقع به دست شهروندان نمی‌رسد. لازم است وزیر نفت به این مهم توجه کند.
اما اخبار رسیده حکایت از آن دارد که مردم مناطق سیل‌زده استان در زمینه اسکان و تامین مواد اولیه زندگی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند. باسعلی ارجمندی، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده گفته است: در حال حاضر اسکان و تهیه مایحتاج اولیه زندگی از مهم‌ترین نیازهای مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان است.او همچنین با اعلام اینکه راه‌های ارتباطی تعداد 500 و برق 45 روستا همچنان قطع است، گفت: سیلاب در بیشتر مناطق فروکش کرده و تلاش برای بازگشایی محورهای مواصلاتی ادامه دارد.از بین‌ رفتن طبیعی زیرساخت‌هایکی از اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین نیازهای لازم برای امدادرسانی و کمک به حادثه‌دیدگان در حوادث طبیعی؛ وجود زیرساخت‌هایی مانند تلفن، آب و برق و… است. اخبار و گزارش‌های منتشر شده به همراه گزارش‌های مردم در فضای مجازی حکایت از آن دارد که هنوز بسیاری از روستاها و مراکز جمعیتی کوچک و بزرگ استان با مشکلات عدیده‌ای در تامین زیرساخت‌ها مواجهند.
دیروز میثم جعفرزاده، مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در گفت‌وگو با ایسنا از آب‌رسانی سیار تیم‌های عملیاتی به مناطق آسیب‌دیده از سیل در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تا زمان عادی شدن شرایط خبر داده و گفت: تیم‌های عملیاتی وزارت نیرو در مناطق حضور یافته و در تلاشیم تا در کمترین زمان ممکن مشکل را برطرف کنیم.
او با تاکید به این مساله که در استان سیستان و بلوچستان حدود ۲۰۰ روستا بر اثر وقوع سیل دچار قطعی آب شده که برخی از آنها دارای مشکل کدورت منابع آبی و برخی شکستگی خطوط انتقال و خروج از مدار است، تصریح کرد: به‌ دلیل شدت سیلاب، برخی از روستاها دچار قطعی ارتباط مواصلاتی و تلفنی شده و به همین دلیل احتمال گسترش قطعی آب در این مناطق وجود دارد.
اما به نظر می‌رسد، وضعیت سیستم برق‌رسانی در این استان حادتر از وضعیت آب‌رسانی است به گونه‌ای که به گفته مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در حال حاضر شبکه توزیع برق ۱۱۰ روستا در این استان نیز دچار قطعی شده همچنین ارتباط مخابراتی به‌ دلیل قطع فیبر نوری و راه‌های مواصلاتی شهرستان‌های نیک‌شهر و قصرقند، نگور، پلان، دلگان و کنارک در محدوده زرآباد نیز مسدود هستند.به گفته جعفرزاده در شهرها مشکلی در شبکه آب و برق وجود ندارد و عمده مشکل مربوط به روستاها می‌شود که برای حل مشکلات تدابیری را در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم که در سریع‌ترین زمان مشکل این مناطق برطرف شود.کمک‌های مردمی و ستادیتکرار حوادث طبیعی در اقصی نقاط کشور ما باعث شده تا نه تنها سازمان‌های متولی که حتی خود مردم هم همواره آماده امدادرسانی و ارسال کمک‌های مورد نیاز به این مناطق باشند. در روزهای اخیر نیز علاوه بر آمادگی سازمان‌های مختلف برای ارسال کمک به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان در تهران و بسیاری دیگر از شهرهای کشور نیز غرفه‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی برپا شده است.
در این میان بی‌شک اولین سازمان و نهادی که باید وارد عمل شود و به مردم مناطق آسیب‌دیده کمک کند، هلال احمر است. براساس اخبار منتشر شده تاکنون هلال احمر شهرها و استان‌های مازندران، قزوین، کرمانشاه، خراسان شمالی؛ استان مرکزی، کردستان، سمنان، گلستان، خوزستان و… یا کمک‌های خود را به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان اعزام یا آمادگی خود را برای کمک اعلام کرده‌اند.
اما نکته جالب در این میان آن است که به نظر می‌رسد به دلیل برکناری رییس هلال احمر؛ هنوز فراخوان یا دستوری برای هلال احمر استان‌های مختلف صادر نشده که آنها را ملزم به کمک‌رسانی کند و اگر هم اقدامی صورت گرفته به صورت خودجوش بوده است! این مساله و ناهماهنگی بین بخش‌های مختلف هلال احمر در این حادثه به گونه‌ای بود که برخی از نمایندگان مجلس را نیز وادار به واکنش کرد.
علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یکی از همین نمایندگان بود که در صحن مجلس و با طعنه و کنایه خطاب به رییس‌جمهور گفت: آقای رییس‌جمهور! سیستان و بلوچستان را آب گرفته است و مردم دچار مشکل شده‌اند؛ هلال احمر به داد مردم برسد؛ آیا به شما گفتند که هلال احمر رییس ندارد؟ یک نفر فریاد زد که هلال احمر رییس ندارد؟پیشنهاد تنخواه 5 میلیاردیاما شاید جالب‌ترین اظهارنظر در مورد سیل اخیر به صحبت‌های رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگردد. اسماعیل نجار در گفت‌وگو با ایسنا با اذعان به اینکه مدیریت بحران آمادگی برای این سیل نداشته است، گفت: به محض پیش‌بینی وقوع سیلاب و از چندین روز قبل هشدارهای ملی و محلی در این زمینه صادر شد.او در تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده در سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر بارندگی‌ها قطع شده و سیلاب در حال فروکش کردن است.
همچنین کارهای امدادی نیز سرعت بیشتری گرفته و با توجه به اینکه به دلیل وضعیت جوی امکان پرواز بالگردها وجود نداشت از امروز 3 فروند بالگرد در سیستان و بلوچستان به پرواز درآمده‌اند و امور مربوط به امدادرسانی را با سرعت بیشتری انجام خواهند داد.نجار آماری هم در مورد قطع آب و برق این مناطق داده و گفته است: طبق آخرین گزارش‌ها برق در۱۳۰ روستا و جریان آب در ۱۰۰ روستای استان سیستان و بلوچستان قطع است. او افزود: حدود 2هزار نفر نیز در سیلاب گرفتار بودند که عملیات رهاسازی آنان انجام شده است.
او همچنین از پیشنهاد تنخواه5 میلیارد تومانی دولت برای انجام کارهای امدادرسانی در سیل خبر داده و تصریح کرد: این تنها برای انجام اقدامات اضطراری و امدادرسانی است. علاوه بر آن همچون روال قبل فرآیند تخصیص اعتبار و پرداخت وام برای بازسازی خانه‌ها و واحدهای آسیب دیده نیز انجام خواهد شد.نجار با بیان اینکه ارزیابی برای بررسی میزان خسارات همچنان ادامه داد، گفت: خسارات بخش کشاورزی بالا بوده است اما تا پایان ارزیابی‌ها نمی‌توان تعداد دقیق خانه‌ها و واحدهای آسیب دیده را اعلام کرد.نعمت یا …؟مردم سیستان و بلوچستان بعد از 3 دهه خشکسالی تقریبا مداوم و از بین رفتن صنعت کشاورزی و دامپروری این استان و خشک شدن هامون و… حالا با تغییر اقلیم دوباره با مصیبت جدیدی روبه‌رو شده‌اند؛ مصیبتی که به نظر می‌رسد همچنان ادامه داشته باشد! چراکه به گفته رییس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان به زودی دوباره سامانه بارشی کم‌ دامنه جدیدی از اواخر وقت سه‌شنبه مناطق جنوبی استان را فرا می‌گیرد.
علی ملاشاهی با بیان اینکه رگبار باران در این مناطق سبب جاری شدن روان‌آب می‌شود، گفت: با توجه به مواج شدن همزمان دریا توصیه می‌شود از تردد شناورهای کوچک صیادی و تفریحی به دریا خودداری شود و بالگردهای امدادی در مناطق سیل‌زده جوانب احتیاط را رعایت کنند.او همچنین در بخش دیگری به وزش باد شدید با سرعت 40 تا 70 کیلومتر بر ساعت در شمال، مرز شرقی، برخی نواحی مرکزی، نوار غربی و سواحل استان اشاره کرد و گفت: با توجه به شمالی بودن جریانات انتظار می‌رود سرمای هوا در سطح استان و مناطق سیل‌زده افزایش یابد.
اما تمام این گزارش‌ها و اظهارنظرها به‌ طور خلاصه حکایت از یک نکته مشترک قابل تامل دارد. اینکه باز هم مثل همیشه نه تنها مسوولان و سازمان‌های مرتبط غافلگیر شده‌اند که هنوز و با وجود حوادث متعدد طبیعی سال‌های اخیر؛ آمادگی و هماهنگی لازم بین دستگاهی برای ورود سریع و مدیریت بحران‌ها در کشور وجود ندارد.


بیشتر بخوانید:

آموزشی/اخبار/سرگرمی/سلامتی و زیبایی/علمی و دانستنی/سبک زندگی/تکنولوژی/فرهنگ و هنر/گردشگری/مذهبی/ورزشی/صوتی و تصویری/نمایون/کسب و کار

علمی و دانستنی
گوگل
منبع:
namayoon.com

نمایون

آنقدر زمین خورده ام که بدانم برای برخواستن از زمین نه دستی از برون بلکه همتی از دورن لازم است...

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

مجله تفریحی و سرگرمی نمایون